15

 

 

 

Wybór systemów wentylacyjnych a koszty zużycia energii budynku – analiza kosztów użytkowania budynku w zależności od wybranego rozwiązania projektowego

W dzisiejszych czasach na etapie projektowania budynku zarówno projektant, jak i inwestor ma bardzo wiele możliwości wyboru systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego. W zależności od przeinaczenia i funkcji budynku oraz preferencji inwestora ma do dyspozycji różne systemy i urządzenia pod kątem technologicznym oraz cenowym. O ile koszty inwestycyjne są stosunkowo proste do określenia, to koszty związane z użytkowaniem wybranego systemu nie są już takie proste do oszacowania. W ostatnim czasie kładzie się bardzo duży nacisk na ograniczenie zużycia energii oraz poprawę komfortu użytkowników budynków. Inwestorzy mają do dyspozycji coraz to dokładniejsze narzędzia do szacowania kosztów życia budynku –tzw. LCC (Life Cycle Cost), które mają pomóc zoptymalizować projekt nie tylko na etapie inwestycji ale także pod kątem wyboru optymalnego rozwiązania również jeśli chodzi o koszty eksploatacyjne. W praktyce często okazuje się, że wybór tańszego rozwiązania w zakupie, przez gorsze parametry sprawnościowe, przełoży się w późniejszym okresie na znaczne powiększenie zużycia energii i kosztów eksploatacyjnych z tym związanych. W perspektywie 20 lat może się okazać, że wartość tańszych urządzeń powiększona o koszty eksploatacyjne przewyższy droższe w zakupie, ale bardziej ekonomiczne w użytkowaniu sprawniejsze urządzenia.
Podczas warsztatów dokonamy kilku analiz zużycia energii przez systemy wyposażone w różne systemu odzysku ciepła oraz systemy o różnej szczelności kanałów wentylacyjnych. Przy użyciu narzędzia lindQST.com oszacujemy koszty zużycia energii przez wybrane systemy w obiektach takich jak szpitale, biura. Sprawdzimy również, jak zmiana typów systemów, szczelności instalacji czy typ odzysku ciepła w centrali wentylacyjnej wpłyną na redukcję kosztów eksploatacyjnych budynku i czas zwrotu z wyższej inwestycji.
Jakub Jankowski– absolwent Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Od 15 lat związany z branżą HVAC w różnych organizacjach. Obecnie Product Manager Lindab odpowiedzialny za produkty związane ze szczelnością instalacji wentylacyjnych oraz rozwiązania komfortu dla użytkowników budynku (Indoor Climate Solutions ). Autor branżowych publikacji i prelekcji na temat energooszczędnych rozwiązań wentylacyjnych. Członek Sekcji Głównej Ciepłownictwa, Ogrzewnictwa, Wentylacji i Inżynierii Atmosfery w PZITS.