Paweł Stańczak

Ukończył technikum w Akademii Emiliana Konopczyńskiego oraz studia inżynierskie i magisterskie na wydziale Mechaniki Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Po podjęciu pracy zawodowej, w różnych okresach, kontynuował naukę w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie a następnie w Akademii Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego oraz University of Bradford (MBA).
Posiada ponad 25-letnie doświadczenie w przesyle, dystrybucji i magazynowaniu gazu. Swoją karierę zawodową rozpoczynał w Gazowni Warszawskiej (1991 rok) w pionie badawczo rozwojowym. Następnym etapem była praca w PGNiG gdzie na początku odpowiadał za obszar przesyłu i magazynowania. Na koniec pracy w PGNiG odpowiadał za proces unbundlingu i powołanie operatora przesyłu gazu – Gaz-System (początkowo pod nazwą PGNiG Przesył).
Pracował od początku to jest od 2004 roku w nowo powołanej spółce – na pierwszym etapie pełnił funkcję Dyrektora Technicznego – Członka Zarządu spółki Gaz-System, a następnie Dyrektora jednego z oddziałów regionalnych operatora (Rembelszczyzna).
Pod koniec kariery w Polsce pracował w spółce technologicznej grupy kapitałowej PGNiG S.A. to jest w PGNiG Technologie (Krosno) gdzie odpowiadał za B+R, realizował Projekty Budowlane oraz pełnił funkcję Dyrektora Technicznego – członka Zarządu.
W połowie 2017 r. powołany na prezesa Ukrtransgazu (Ukraina) a od 2018 r. członek Zarządu, wiceprezes Ukrtransgazu – odpowiadał za proces unbundlingu i powołanie operatora przesyłu gazu w Ukrainie – TSOUA. Od 2020 roku pełni funkcję zastępcy Dyrektora Generalnego nowo wydzielonego Operatora Przesyłu Gazu w Ukrainie.
Od wielu lat bierze udział w życiu stowarzyszeń związanych z wydobyciem, przesyłem, dystrybucją i użytkowaniem gazu tj. PZITS (obecnie pełni funkcję wiceprezesa do spraw gazu) oraz SITPNiG (gdzie pełni funkcję prezesa).